Człowiek ikona. Nawet gdy przestał pełnić rolę ministra jeszcze przez długi czas cieszył się zaufaniem społeczeństwa. Ideowiec, społecznik, który zawsze starał się żyć i działać w zgodzie z samym sobą.

Przez ostatnie dziesięciolecia zmieniała się sytuacja polityczna w Polsce a Jacek Kuroń nie tylko te przemiany obserwował ale od wczesnej młodości był ich uczestnikiem. Za swoje zaangażowanie zapłacił wysoką cenę i nie chodzi tylko o lata, które spędził w więzieniu ale o fakt, iż działalność polityczna była u niego zawsze na pierwszym miejscu. Choć do szaleństwa kochał swoją żonę Gaję, to nie był on przykładnym mężem i ojcem dla swojego jedynego syna Maćka. Ważniejsza była Polska, internowani koledzy czy tworzące się ruchy takie jak KOR a potem Solidarność.
"Jacek" to portret człowieka którego celem było sprawienie aby w Polsce żyło się lepiej a miarą tego jak zawsze był los tych najsłabszych. Losy bohatera śledzimy od II wojny światowej aż po czasy współczesne. Bez tego trudno byłoby zrozumieć postawę Jacka Kuronia i jego życiowe wybory.
Anna Bikont i Helena Łuczywo, autorki, piszą o Jacku Kuroniu bez cenzury, wytykając mu błędy i potknięcia do których sam też potrafił się po latach przyznać.
Książkę wzbogacają liczne zdjęcia, fragmenty prywatnej korespondencji między Jackiem Kuroniem a jego żoną , które mogą wzruszyć.
To ciekawie napisana biografia. Trochę zmieniła naszą ocenę pana Jacka Kuronia. Przeczytajcie.

Następna książka do omawiania : Dziewczyny z Dubaju / Piotr Krysiak

JS