W czwartek, 11 kwietnia 2019 roku, po raz dziewiąty odbyła się impreza „Zwyczaje, obyczaje i tradycje wielkanocne” organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czarnkowie.

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, wokół którego narosło wiele ciekawych tradycji i zwyczajów. Jak co roku, Biblioteka Miejska postanowiła przybliżyć choć niektóre z nich mieszkańcom Czarnkowa.

Tegoroczna edycja, z uwagi na niedopisującą pogodę, została przeniesiona z placu Wolności do Sali Towarzyskiej w Domu Kultury w Czarnkowie. Sala została wypełniona atrakcjami niemal po brzegi. Panie z biblioteki przygotowały na tę okazję szereg różnych warsztatów, zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych starszych. Odwiedzający to niezwykłe wydarzenie mieli więc okazję wykonać samodzielnie tradycyjne kraszanki i pisanki, ale też bardziej nowoczesne baranki z popcornu, ozdoby papierowe i wiele innych. Instruktarzu malowania jaj udzielała pani Danuta Zatoka

Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00 i niemal od razu zaczęli zjawiać się odwiedzający, zrazu niewielkimi grupkami, później coraz liczniejsi. Salę wypełnił gwar, zwłaszcza, że z odwiedzinami zjawiło się wiele grup przedszkolnych. Dla wszystkich zainteresowanych znalazło się coś ciekawego. Oprócz stanowisk biblioteki, pojawili się w tym roku także inni wystawcy. Uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej z opiekunami panią Teresę Sołtysiak i Krystyną Haracewiat pokazywali, jak można kolorowo ozdobić kruche ciasteczka, zaś u muzealników z Muzeum Ziemi Czarnkowskiej można było zrobić maślanego baranka lub kokoszkę, dzięki uprzejmości OSM Czarnków, które podarowało potrzebne masło. Swoje dzieła wystawili także lokalni twórcy rękodzieła oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej z Gębic, Uniwersytet Trzeciego Wieku, była więc okazja zakupić ciekawe ozdoby na świąteczny stół, czy do domu. Aby łatwiej wejść w świąteczny nastrój i rozgrzać zmarznięte podczas spaceru członki, można było skosztować pysznego żurku, przygotowanego przez panie Longinę Wika i Grażynę Wylegała z koła Gospodyń Wiejskich z Sarbii.

W trakcie festynu ogłoszone zostało rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Bibliotekę Miejską na najpiękniejszą pisankę. Nagrodzeni zostali: Wiktoria Nowicka, Aleksander Bendkowski, Olga Białys oraz Martyna Jędrzejak. Nagrodzeni otrzymali upominki i dyplomy.

Choć festyn „Zwyczaje, obyczaje i tradycje Wielkanocne” zakończył się o godzinie 13, nie był to koniec atrakcji zorganizowanych na ten dzień przez panie bibliotekarki. Popołudniu, już w budynku przy ulicy Wronieckiej 32, gdzie mieści się Oddział dziecięcy, odbyły się warsztaty wyplatania z wikliny.

Dziewiąta edycja festynu „Zwyczaje, obyczaje i tradycje Wielkanocne” przyciągnęła wielu chętnych. Szczególnie cieszy udział wielu rodzin, które znalazły chwilę, aby przyjść z dziećmi, gdyż zwłaszcza do nich skierowana była ta impreza. W końcu, wszyscy chcemy, by poznawały one nasze zwyczaje i tradycje.

Mikołaj Kułakowski