"Biblioteczne Wierszowanie" - relacja
W dniach 22 i 23 października 2024 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czarnkowie odbył się konkurs recytatorski "Biblioteczne Wierszowanie". Można było wysłuchać wierszy autorstwa Wandy Chotomskiej, Juliana Tuwima oraz Ewy Szelburg - Zarembiny w wykonaniu niezwykle zdolnych dzieci z czarnkowskiego przedszkola i szkół podstawowych.
Uczestnicy podbili serca jurorów nie tylko recytacją, ale również niezwykłymi kreacjami nawiązującymi do tematyki przedstawianego utworu.
W pierwszej odsłonie konkursu w dniu 22 października udział wzięły dzieci w wieku przedszkolnym. W tej kategorii na I miejscu podium znalazła się Tola Czarnecka ("Kaczki siedmioraczki"), na II miejscu Jagna Wołczko ("Kawka"), a na III miejscu Julia Mieszała ("Muchy w nosie"). W konkursie nie zabrakło wyróżnień: Stanisław Furman ("Kotek"), Tomasz Rybarczyk ("Mysia mowa") oraz Miłosz Jan Michałek ("Staszek"). W skład komisji konkursowej weszli: Justyna Stachowiak - kierownik MBP w Czarnkowie, Elżbieta Kostyk - bibliotekarz biblioteki szkolnej SP nr 2 oraz Ewa Gołębiewska - bibliotekarz biblioteki szkolnej SP nr 1.
Dzień później swój talent recytatorski zaprezentowali uczniowie klas I-III szkół podstawowych. W tej odsłonie I miejsce zdobyli Gaja Dreczka i Stanisław Ewald ("O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci", II miejsce Mikołaj Graf ("Placek"), a III miejsce Michalina Garstka ("Kotek"). Wyróżnienia otrzymali: Adrianna Jarosz ("Kotek"), Wojciech Szczęsny ("Spóźniony słowik") oraz Dawid Chyży ("Spacer z psem"). Komisję konkursową tego dnia stanowili: Anna Nowak - bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Pile Filia w Czarnkowie, Monika Michałkiewicz - bibliotekarz MBP w Czarnkowie Filia nr 2, Marcin Małecki - redaktor Nadnoteckich Ech.
Gratulacje i życzenia sukcesów należą się nie tylko zwycięzcom i wyróżnionym, ale wszystkim uczestnikom. Z kolei podziękowania skierowano do dzieci za tak liczne przybycie oraz członków komisji konkursowych za chęć współpracy i wyłonienie najlepszych recytatorów wśród przedszkolaków i uczniów, co biorąc pod uwagę wyrównany poziom nie było łatwe.
Konkurs recytatorski to niepowtarzalna okazja do przeżycia pierwszych doznań estetycznych w spotkaniu z poezją, czerpania radości z interpretacji tekstu, a także przezwyciężenia tremy związanej z występem przed publicznością. Celem tego typu przedsięwzięcia jest również rozpowszechnianie i promowanie poezji wśród najmłodszych. Być może wśród uczestników znalazł się przyszły poeta, w którym właśnie wzbudziła się miłość do liryki?
JCh
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!